…A közép Duna vidéke a bronzkori műveltség fontos lelőhelye. Itt a régészeti leletek jelentős száma azt bizonyítja, hogy ebben a korban Magyarország volt a központja egy olyan műveltség ragyogó kifejlődésének, amely művészeti szempontból túlszárnyalt bármit, ami eddig Közép-Európa más részein létezett… A kitűnő magyar kardok és fokosok gyakran csigavonallal voltak díszítve, melyek talán az európai bronzművesség legkiválóbb példányai és mintául szolgáltak az északi-európai bronzkorszak számára. A csigavonalas díszek az Égei-tenger művészetére – különösen a korai Minoan korszakra – emlékeztetnek… A bronzkor középső szakaszán kezdték használni az u.n. széles kardot, mely feltehetőleg Magyarországon fejlődött ki és a könnyebb, szúró kard helyét foglalta el és innen kiindulva terjedt el Európa szerte, majd eljutott Egyiptomba és Mezopotámiába is… A fém eszközöknél nem kevésbé rendkívüliek e vidék cseréptárgyai, amelyeket Pannon cserép eszközöknek nevezünk…  

Marija Gimbutas: The Civilization of the Goddess, (Az Istennő világa)
Harper könyvkiadó, San Francisco, 1991.

 

000.png